FED, Mart Ayında Faiz Artırır mı?

Döviz 06 Şubat 2016 - 13:42 974 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

FED, Mart Ayında Faiz Artırır mı?

Dolara yatırım yapanların bu aralar en çok merak ettiği sorulardan birisi FED, ne zaman tekrar faiz artıracak? Amerika’dan gelen son verilerde işsizlik oranı son 8 yılın en düşük seviyesine düşmüştü. Amerika Merkez Bankası’nın faiz artırırken önem verdiği verilerden birisi olan işsizlik, son yılların en düşün seviyesine düşmüşken ekonomistlerin FED’in mart ayı için kararları şu şekilde;

Marketwatch’in derlediği habere göre bazı ekonomistler ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed’in Mart ayında faiz artırımına gitmeyebileceğini öngörüyor.

Her ne kadar Ocak’ta tarım dışı istihdam artışı yavaşlamış olsa da işsizlik oranı 8 yılın en düşük seviyesine geriledi. Fed için olumlu bir diğer gelişme de ücretlerin yıllık bazda %2.5 artması.

Northern Trust’ta şef ekonomist olan Carl Tannenbaum, “Veri öncesinde Mart’ta faiz artırımının masadan kalktığını düşünüyordum veri sonrasında da aynı düşüncedeyim. Fed yetkilileri Mart’ta faiz artışına piyasaları hazırlasaydı Ocak toplantısının hemen ardından bu konuda hamle yapabilirlerdi” ifadelerini kullandı.

Fed yetkilileri geçen Aralık ayında yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırmış ve 2016’da 4 faiz artışı daha olabileceği sinyalini vermişti. Ancak Ocak’ta borsalar Çin endişeleri ve gerileyen petrol fiyatlarıyla sert düşüş yaşamıştı.

Buna tepki olarak New York Fed Başkanı William Dudley gibi Fed’in önde gelen bazı isimleri piyasalardaki bu sert satışların reel ekonomiyi nasıl etkileyeceğini görmek için zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. Fed’in 2 numaralı ismi Stanley Fischer da temkinli tutumda kalırken bu yıl kaç faiz artışı olacağı konusunda netlik olmadığına dikkat çekmişti.

FTN Financial’da şef ekonomist olan Chris Low “Piyasadaki volatilite ve talep bazlı verilerdeki zayıflık göz önüne alınırsa Fed’in Mart’ta faiz artıracağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Fed fon vadelilerine göre bu yıl faiz artırım ihtimali %50’den daha az. Ancak ekonomistler Low ve Tannenbaum Haziran ayında faiz artırımını olası görüyor. En güvercin Fed yetkilisinin dahi bu yıl faizlerde bir hamle yapmak isteyeceğini belirten Low, “İşler sakinleşince ilk faiz artırımının Haziran’da olacağını düşünüyorum” yorumunda bulundu.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AKBANK – 2016 3. Çeyrekte Ne Kadar Kar Etti?

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank’ın güçlü bilanço performansını ve aktif kalitesini korumaya dev...

THY Yeni Genel Müdürü Kim Oldu?

2005 yılından bu yana Türk Hava Yolları Genel Müdürü olarak görev yaptıktan sonra görevi bırakma kararı ala...

Garanti Bankası 2015 Net Karı

Garanti Bankası bugün 2015 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre bankanın 2015 yılı net karı 3.62 m...

Yapı Kredi Bankası 2015 Net Karı

Yapı Kredi Bankası, YKBNK, bu akşam 2015 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre YKBNK 2015 yıl...